# CFR1B12H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR1B12H
- **Manufacturer:** OLC Inc.
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr1b12h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr1b12h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.7 CFM (0.188m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Micro Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 840 mV
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Rectangular - 43.8mm L x 23mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (46.1 Pa)
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 23.50mm