# CFR1B12H-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR1B12H-S
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr1b12h-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr1b12h-s#rfq
- **Fan Type:** Micro Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, Sepped Sensor (Tach)
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 840 mV
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Rectangular - 43.8mm L x 23mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (46.1 Pa)
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 23.50mm