Part Number: CFR16J560R Manufacturer: TE Connectivity Category: Resistors Subcategory: Through Hole Resistors Product URL: https://distyparts.com/product/cfr16j560r RFQ URL: https://distyparts.com/product/cfr16j560r#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/04/66/A104668TB-ND.jpg Summary: CFR16J560R is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by TE Connectivity and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CFR16J560R is a through hole resistors from TE Connectivity. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Composition: Carbon Film Number of Terminations: 2 Operating Temperature: -55°C ~ 155°C Power (Watts): 0.25W, 1/4W Resistance: 560 Ω Size: 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm) Supplier Device Package: Axial Temperature Coefficient: 0/ -450ppm/°C Tolerance: ±5% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/te-connectivity Category Page: https://distyparts.com/category/resistors/through-hole-resistors Canonical URL: https://distyparts.com/product/cfr16j560r