# CFR16J390K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR16J390K
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr16j390k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr16j390k#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 390 kΩ
- **Size:** 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 0/ -700ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%