# CFR16J33R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR16J33R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr16j33r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr16j33r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/04/66/A104668TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 33 Ω
- **Size:** 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 0/ -450ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%