# CFR100J100R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR100J100R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr100j100r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr100j100r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Size:** 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 0/ -450ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%