# CFR-50JT-52-390K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR-50JT-52-390K
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr-50jt-52-390k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr-50jt-52-390k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 390 kΩ
- **Size:** 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 0/ -700ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%