# CFR-50JR-52-3K9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFR-50JR-52-3K9
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfr-50jr-52-3k9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfr-50jr-52-3k9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/87/13938751-3.9KQBK-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 3.9 kΩ
- **Size:** 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -500/ +350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%