# CFM-A225C-018-327
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-A225C-018-327
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-a225c-018-327
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-a225c-018-327#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 62.9 CFM (1.76m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** omniCOOL Magnetic Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 28.8dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.25 W
- **RPM:** 1800 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Width:** 25.40mm