# CFM-A225BF-240-516-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-A225BF-240-516-20
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-a225bf-240-516-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-a225bf-240-516-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 128.0 CFM (3.58m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 51.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.72 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.470 in H2O (117.1 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.40mm