# CFM-9238S-240-473-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-9238S-240-473-20
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-9238s-240-473-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-9238s-240-473-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 76.9 CFM (2.15m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 47.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9.6 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.440 in H2O (109.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 37.50mm