# CFM-9232B-240-461
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-9232B-240-461
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-9232b-240-461
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-9232b-240-461#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 82.2 CFM (2.30m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 46.2dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 8.64 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 92.2mm L x 92.2mm H
- **Static Pressure:** 0.400 in H2O (99.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 32.00mm