# CFM-8025C-130-330-22
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-8025C-130-330-22
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-8025c-130-330-22
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-8025c-130-330-22#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 37.1 CFM (1.04m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** omniCOOL Magnetic Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 33.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.52 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.130 in H2O (32.4 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm