# CFM-8015CF-240-363
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-8015CF-240-363
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-8015cf-240-363
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-8015cf-240-363#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 43.6 CFM (1.22m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** omniCOOL Magnetic Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 35.2dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 5.04 W
- **RPM:** 3800 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 15.40mm