# CFM-7015C-140-357
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-7015C-140-357
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-7015c-140-357
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-7015c-140-357#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.7 CFM (0.720m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** omniCOOL Magnetic Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 35.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.12 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.50mm