# CFM-6020S-030-257-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-6020S-030-257-20
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-6020s-030-257-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-6020s-030-257-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.4 CFM (0.319m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 25.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 700 mW
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.060 in H2O (14.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Width:** 20.00mm