# CFM-4020V-280-275-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-4020V-280-275-20
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-4020v-280-275-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-4020v-280-275-20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/46/8505464-102-4361-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.8 CFM (0.302m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** omniCOOL Magnetic Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 27.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.08 W
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.290 in H2O (72.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.064 lb (29.03 g)
- **Width:** 20.00mm