# CFM-4020BF-055-212-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-4020BF-055-212-20
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-4020bf-055-212-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-4020bf-055-212-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.9 CFM (0.193m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 21.2dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 750 mW
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Width:** 20.00mm