# CFM-3010B-080-267-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CFM-3010B-080-267-20
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cfm-3010b-080-267-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cfm-3010b-080-267-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 2.5 CFM (0.070m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 26.8dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 850 mW
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 30mm L x 30mm H
- **Static Pressure:** 0.080 in H2O (19.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Width:** 10.50mm