# CF881-25-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CF881-25-25
- **Manufacturer:** Igus
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cf881-25-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cf881-25-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Features:** Flame Retardant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.984" (25.00mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Number of Conductors:** 25
- **Ratings:** UL Style 2464
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Industrial
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 14 AWG