# CF30D0026
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CF30D0026
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cf30d0026
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cf30d0026#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CF/30/D2/CF30D20012-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 272.7 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 6VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 4.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 277VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)