# CF1W220RJTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CF1W220RJTB
- **Manufacturer:** Lumimax Optoelectronic Technology
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cf1w220rjtb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cf1w220rjtb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 220 Ω
- **Size:** 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%