# CF18JB10K0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CF18JB10K0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cf18jb10k0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cf18jb10k0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 0/ -500ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%