# CF1/4CT52R182J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CF1/4CT52R182J
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cf1-4ct52r182j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cf1-4ct52r182j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1.8 kΩ
- **Size:** 0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -450/ +350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%