# CF1/2CT52R390J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CF1/2CT52R390J
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cf1-2ct52r390j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cf1-2ct52r390j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 39 Ω
- **Size:** 0.118" Dia x 0.335" L (3.00mm x 8.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -450/ +350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%