# CEP125NP-100MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CEP125NP-100MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cep125np-100mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cep125np-100mc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/23/308-2323-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/23/308-2323-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 7.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 13.5mOhm Max
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%