# CDWBS16-PLC01-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDWBS16-PLC01-6
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdwbs16-plc01-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdwbs16-plc01-6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CD/WB/S1/CDWBS16-PLC01-6DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Ethernet, Telecom
- **Bidirectional Channels:** 2
- **Capacitance @ Frequency:** 50pF @ 1MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 16V