# CDV30FJ332GO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDV30FJ332GO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdv30fj332go3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdv30fj332go3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.921" (23.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.437" (11.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.819" L x 0.441" W (20.80mm x 11.20mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 2 kV