# CDV30FH822JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDV30FH822JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdv30fh822jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdv30fh822jo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/93/2275931-338-2791-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 8200 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.929" (23.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.437" (11.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.839" L x 0.461" W (21.30mm x 11.70mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.5 kV