# CDV30FH562FO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDV30FH562FO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdv30fh562fo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdv30fh562fo3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.909" (23.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.437" (11.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.819" L x 0.402" W (20.80mm x 10.20mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 1.5 kV