# CDV30EH820JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDV30EH820JO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdv30eh820jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdv30eh820jo3f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 82 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.850" (21.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.438" (11.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.770" L x 0.250" W (19.60mm x 6.40mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.5 kV