# CDV19FF332GO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDV19FF332GO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdv19ff332go3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdv19ff332go3f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.343" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.720" L x 0.382" W (18.30mm x 9.70mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 1 kV