# CDV16FF271JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDV16FF271JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdv16ff271jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdv16ff271jo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/81/2275812-338-3095-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 270 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.469" (11.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.234" (5.94mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1 kV