# CDTC40G1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDTC40G1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdtc40g1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdtc40g1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 8mcd
- **Number of Characters:** 3
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
- **Voltage:** 2V