# CDTC30R1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDTC30R1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdtc30r1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdtc30r1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.30" (7.62mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 2mcd
- **Number of Characters:** 3
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
- **Voltage:** 2V