# CDTA56R2W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDTA56R2W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdta56r2w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdta56r2w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.56" (14.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 30mcd
- **Number of Characters:** 3
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.00mm)
- **Voltage:** 2V