# CDTA36R2WF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDTA36R2WF
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdta36r2wf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdta36r2wf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.36" (9.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Number of Characters:** 3
- **Power Dissipation (Max):** 72mW
- **Size:** 0.551" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
- **Voltage:** 2V