# CDSC28R2WF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSC28R2WF
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsc28r2wf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsc28r2wf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.28" (7.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 30mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.394" H x 0.290" W x 0.236" D (10.00mm x 7.40mm x 6.00mm)
- **Voltage:** 2V