# CDSC23R1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSC23R1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsc23r1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsc23r1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 2.30" (58.42mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 18mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 2.760" H x 1.890" W x 0.470" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
- **Voltage:** 2V