# CDSC15RR1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSC15RR1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsc15rr1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsc15rr1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 1.50" (38.10mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 60mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 50mW
- **Size:** 1.846" H x 1.303" W x 0.492" D (46.90mm x 33.10mm x 12.50mm)
- **Voltage:** 2V