# CDSC15R21W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSC15R21W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsc15r21w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsc15r21w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 1.50" (38.10mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 80mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 1.732" H x 1.205" W x 0.315" D (44.00mm x 30.60mm x 8.00mm)
- **Voltage:** 2V