# CDSC12R1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSC12R1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsc12r1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsc12r1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 1.20" (30.40mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 6.4mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 1.602" H x 1.134" W x 0.354" D (40.70mm x 28.80mm x 9.00mm)
- **Voltage:** 2V