# CDSC10G1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSC10G1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsc10g1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsc10g1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 1.00" (25.40mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 24mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 40mW
- **Size:** 1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
- **Voltage:** 2V