# CDSA80W2WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSA80W2WB
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsa80w2wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsa80w2wb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 5mA
- **Digit:** 0.80" (20.32mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 25mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 78mW
- **Size:** 1.091" H x 0.787" W x 0.330" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm)
- **Voltage:** 3.2V