# CDSA23RR1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSA23RR1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsa23rr1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsa23rr1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 2.30" (58.42mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 190mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 72mW
- **Size:** 2.744" H x 1.881" W x 0.472" D (69.70mm x 47.80mm x 12.00mm)
- **Voltage:** 2V