# CDSA12Y1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDSA12Y1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdsa12y1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdsa12y1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 1.20" (30.40mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 4.7mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 1.602" H x 1.134" W x 0.354" D (40.70mm x 28.80mm x 9.00mm)
- **Voltage:** 2V