# CDS5FY301GO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS5FY301GO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds5fy301go3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds5fy301go3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 300 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.118" (3.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.252" L x 0.150" W (6.40mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 50 V