# CDS5EC560JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS5EC560JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds5ec560jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds5ec560jo3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 56 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.120" (3.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.250" L x 0.130" W (6.40mm x 3.30mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 300 V