# CDS30FD103GO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS30FD103GO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds30fd103go3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds30fd103go3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.799" (20.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.437" (11.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.728" L x 0.272" W (18.50mm x 6.90mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V