# CDS19FD162FO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS19FD162FO3
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds19fd162fo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds19fd162fo3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1600 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.461" (11.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.343" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.618" L x 0.181" W (15.70mm x 4.60mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V